- Изгуби се парламентарно време, все още опитват да заблудят енергетиците, ние се опитваме да помогнем на тези региони, каза оцелелият премиер
- За партията на Борисов май Асен Василев е вече фаворит да не е министър след ротацията
- Пеевски: Ще подкрепяме, докато министрите работят за хората
- Нинова събира подписи за нов вот, този път за националната сигурност
Кабинетът “Денков/Габриел” очаквано оцеля след първия вот на недоверие.
За свалянето му гласуваха само вносителите от БСП, ИТН и “Възраждане”, които имат общо 71 депутати. За да падне правителството обаче, трябват 121 гласа в пленарна зала. Депутатите от ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС натиснаха бутоните “против”.
Както само “24 часа” прогнозира в началото на седмицата обаче, 21 депутати от ГЕРБ знаково отсъстваха, нямаше го дори лидера Бойко Борисов. Той обаче се е обадил да се извини за отсъствието на съпредседателя на ПП Кирил Петков. Борисов бе на предизборен ангажимент в Разград и специално призова “да няма спекулации с отсъствието му”.
“Още веднъж припомням, че математиката на опозицията не излиза”, написа още лидерът на ГЕРБ във фейсбук. Какво каза в Разград -вижте долу.
Че липсата на Борисов и още 20 е знак обаче, стана ясно от думите на шефката на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова.
Доверието ни не се дава даром, нито е безрезервно. Ще бъдем критични към министрите и всички ресори, заяви тя минути след като 48 от партията ѝ подкрепиха кабинета.
Ще направим оценка на министрите при ротацията. Ние имаме право да бъдем критични, повтори Атанасова. Тя обаче назова само министъра на финансите Асен Василев, като припомни, че правителството на Кирил Петков бе свалено с гласовете и на ГЕРБ заради провал във финансовата политика, когато Василев бе пак начело на Министерството на финансите.

Ние сме особено критични към господин Василев и следим достатъчно сериозно как и какъв бюджет ще се предложи, предупреди Атанасова къде ще гледа внимателно ГЕРБ. Тя обаче призна, че нейната партия осъзнава, че на България ѝ трябва редовно, стабилно правителство.
Знак дойде и от ДПС. За разлика от избирането на кабинета “Денков/Габриел”, когато в негова подкрепа гласуваха единствено лидерът Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски, този път движението даде 33 гласа за правителството.
Ще подкрепяме това правителство, докато работи за хората и си спазват обещанията към българските граждани, заяви депутатът от ДПС Делян Пеевски след гласуването. Но предупреди, че ако правителството на ПП-ДБ започне да се отдалечава от евро-атлантическия път и министрите не работят за подобряване на живота на хората, това ще е
достатъчно сериозна причина, за да бъдат свалени от власт
Запитан дали ДПС ще подкрепят същите министри при ротацията на кабинета, Пеевски бе лаконичен: Достатъчно време има дотогава. Рано е да се каже кой ще подкрепяме и кой не. Март е далеч.
Промените в конституцията ще бъдат подкрепени и това трябва да е ясно на всички, и не е причина кабинетът да си тръгне, допълни още депутатът от ДПС.
Вотът бе поискан от “Възраждане”, БСП и ИТН, за които правителството се е провалило в енергийната политика, протестите на миньори и енергетици очевидно са мотивирали още повече опозицията. Вечерта в четвъртък, след дебатите в Народното събрание по вота, миньорите от “Марица-изток”, които 14 дни държаха затворена магистрала “Тракия” край Стара Загора, свалиха блокадата.
Заради вота на недоверие депутатите прекъснаха ваканцията си, в която излязоха за предизборната кампания. Именно заради нея обаче дебатите им преминаха на висок тон – с обвинения и спорове с цветисти изрази, епитети и обвинения кой е по-виновен за енергетиката.
Опозицията тръгна с абсолютно погрешен подход, аргументите са неверни, основанията им са лъжи, коментира премиерът Николай Денков, след като правителството му оцеля. И обяви, че “истината излиза наяве”.
Нямаше аргументи, които по същество да изискват този вот. Изгуби се парламентарно време.